Достапни линкови

Калифорнија нареди да се изучува геј-историјата во училиштата


Архива: Активист за правата на хомосексуалците во Сан Франциско.
Калифорнија стана прва американска држава која од јавните училишта побара во учебниците да бидат вклучени достигнувањата на американските хомосексулаци, лезбејки и трансексуaлци.
Со закон, веќе е обврзно да се учат и исторските придобивки на американските Индијанци, Афро-американците, мексиканските Американци, азиските Американци и европските Американци.
XS
SM
MD
LG