Достапни линкови

Иванов денеска ќе му го додели мандатот за нова Влада на Груевски


Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе му го врачи мандатот за состав на Владата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски , партија која на предвремените парламентарни избори освои најмногу пратенички места. По добивањето на мандатот Груевски има 20 дена рок до Собранието да достави состав и програма на новата влада. Собранието ја избира владата со мнозинство гласови. Вицепремиерот за Рамковен договор, Абдулаќим Адеми вчера изјави дека е договорена заедничка владина платформа меѓу ДУИ и ВМРО–ДПМНЕ.
XS
SM
MD
LG