Достапни линкови

Гадафи со обвинувања за НАТО за цивилни жртви


Либијскиот лидер Муамар Гадафи објави аудио снимка во која ги обвини силите на НАТО за убиство на цивили и се заложи дека ќе продолжи со противењето на напорите на Алијансата и бунтовниците за рушење на неговиот режим. Изјавата се емитуваше на либијската државна телевизија, неколку дена откако НАТО осозна дека во воздушните напади против лојалистите на лидерот можеби загинале и цивили. Во меѓувреме, Британија и Франција се заложија за интензивирање на интервенцијата во северноафриканската земја.
XS
SM
MD
LG