Достапни линкови

Руските власти одбија регистрација на опозициона партија


Руското министерство за правда ја одби регистрацијата на опозиционата партија Парнас, која ја формираа поранешниот премиер Михаил Касјанов, поранешниот заменик премиер Борис Немцов и уште неколкумина други политичари. Според образложението, статутот на оваа партија бил во спротивност со законот, а имало и непостоечки челнови. Нерегистрирани партии не можат да кандидираат свои претставници за избори во Русија.
XS
SM
MD
LG