Достапни линкови

Панета-повлекување на значителен број војници од Авганистан


Кандидатот за американски секретар за одбрана Леон Панета
Кандидатот за американски секретар за одбрана Леон Панета денеска пред Сенатот изјави дека го подржува повикот на претседателот Барак Обама за повлекување на значителен број на американските трупи од Авганистан на почетокот на јули. Ставот на Панета се разликува со ставот на секретарот за одбрана во заминување Роберт Гејтс кој повика за скромно повлекување. Панета кој беше шеф на ЦИА рече дека се верува дека во Ирак има 1.000 борци на Ал Каеда и ситуацијата таму ја оцени како кревка.
XS
SM
MD
LG