Достапни линкови

Папата Бенедикт Шеснаесетти пристигна во Хрватска


Загреб пред пристигнувањето на папата
Папата Бенедикт Шеснаесетти пристигна денеска во Загреб во дводневна посета на Хрватска. Тој изјaви дека се надева оти претежно католичката земја ќе помогне во зачувувањето на христијанските вредности преку своето идното членство во Европската унија. Папата Бенедикт ќе се сретне со хрватскиот државен врв, а треба да одржи и миса пред илјадници верници. Бенедикт Шеснаесетти се враќа во Ватикан, во недела навечер.
XS
SM
MD
LG