Достапни линкови

Лонге: Либиската авијација е „уништена“


Францускиот министер за одбрана Жерар Лонге ја оцени либиската авијација за „уништена“ а копнената војска изјави дека претрпела „тешки загуби“ од почетокот на меѓународните воздушни напади од средината на март. Тој изјави дека над 80 проценти од либиските авиони се уништени и дека им останале на Либијците само хеликоптери. Лонге во својот говор во францускиот Сенат истакна дека е оштетена една третиона од либиската опрема на копнената војска и половина од муницијата, додека само морнарицата е поштедена но таа не претавува никаква опасност.
XS
SM
MD
LG