Достапни линкови

Протести на Курдите во Турција


Стотици Курди денеска протестираа во Истанбул и во југоисточна Турција поради убиството на 12 курдски бунтовници од страна на припадници на турската армија во обид илегално да влезат од Северен Ирак во Турција. Курдскиот политичар Хасип Каплан изјави дека се пронајдени неколку тела во планинскиот регион на округот Шарнак. Турската армија соопшти дека имало судири со курдските бунтовници во петокот и во саботата.
XS
SM
MD
LG