Достапни линкови

Судски процес против поранешни функционери на Киргистан


Курманбек Бакиев
Во Бишкек, Киргистан, денеска продолжи судскиот процес против 28-мина поранешни функционери, вклучувајки го и соборениот претседател Курманбек Бакиев. ПОртпарол на врховниот суд изјави за Радио Слободна Европа дека поради безбедносни причини, судскиот процес ќе можат да го следат само одредени лица. Бакиев и неговите соработници се обвинети за издавање наредби за пукање врз невооружени демонстранти во Бишкек во април минатата година. Бакиев живее во егзил во Белорусија.
XS
SM
MD
LG