Достапни линкови

Шефот на атомската агенција при ООН замина за Јапонија


струјата во реонот на Фукушима е исклучена за да се обезбеди повеќе електрична енергија за рестартирање на системите за ладење на реакторите
Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано отпатува за Јапонија со цел да ја процени ситуацијата со оштетените нуклеарни централи во земјата. Во меѓувреме, воени хеликоптери истураат вода над реакторите во Фукушима. Работниците на теренот се обидуваат да ги рестартираат системите за ладење на нуклеарните јадра. Како што расте стравот од експлозија на реакторот, што би предизвикало штетни нивоа на зрачење, владите од целиот свет вложуваат напори за евакуација на нивните државјани. Медиумите јавија дека властите во Тајван и Јужна Кореа регистрирале озраченост на патиците кои се вратиле од Јапонија.
XS
SM
MD
LG