Достапни линкови

Дел од луѓето во Либија немаат пристап до хуманитарна помош


Либија
Официјални претставници на Соединетите Американкси Држави велат дека голем дел од граѓаните на Либија немаат пристап хуманитараната помоп што ја обезбеднува меѓународната заедница поради конфликтот на воените сили на лидерот Моамер Гадафи со антивладините борци. Заменик координатор за вона помош во ОН Кетрин Бранд изјави дека тешко се доаѓа до информации колкав е вакво е влијание на борбите врз хумнитераните потреби. Според досегашните податоци на ОН до сега од 250 илјади луѓе побегнале од земјата.
XS
SM
MD
LG