Достапни линкови

ЕУ и САД бараат формирање нова Влада во БиХ


Главниот меѓународен претставник во Босна и Херцеговина, Валентин Инцко повика во земјата да се формира нова влада. Повикот на Инцко дојде откако ЕУ и САД повикаа на забрзување на процесот. Речиси пет месеци по општите избори во октомври, се уште нема формирано влада, поради расправиите на преставниците на трите главни етнички заедници - Хрвати, Муслимани и Срби. Денеска на оваа тема со властите во БиХ ќе разговара и американскиот заменик-државен секретар Џејмс Стајнберг, кој ќе допатува во Сараево.
XS
SM
MD
LG