Достапни линкови

"Марш на победата" во Каиро


Каиро 18.02.11
Илјадници египјани се собраа денеска на плоштадот во Каиро за да ја прославуваат првата недела без претседателот Хосни Мубарак, но и за да извршат притисок врз новите власти да спроведат реформи. Денешниот собир е наречен Марш на победата и има славенчка атмосфера. Сепак околу плоштадот се распоредени војници, но главно без оружје, бидејки подржувачите на соборениот претседател Мубарак планирале контра марш. Животот во Египет е сеуште далеку од нормален, сеуште не се работи, а банките и училиштата се затворени.
XS
SM
MD
LG