Достапни линкови

Влошување на односите меѓу Холандија и Иран


Холандија го повика својот амбасадор од Иран на консултации поради егзекуцијата на холанѓанката, со иранско потекло. Холандија ги замрзна дипломатските односи со Иран откако Захра Бахрами беше обесена во минатиот месец во Иран поради шверц на дрога. Нејзиното семејство тврди дека обвинението било фабрикувано по нејзиното апсење за учество во анти-владините протести во 2009-та.
XS
SM
MD
LG