Достапни линкови

Трет ден судири на границата меѓу Камбоџа и Тајланд


Престрелките на спорната гранична територија меѓу Талјанд и Камбоџа поради еден храм од 11 век траат трет ден по ред. Тајландските власти вчера соопштија дека во судирите загинале најмалку 5 луѓе. Според тајландската војска нема информации за жртви на денешното насилство. Спорот за храмот Преах Вихеар датира од 1962 година кога меѓународниот суд донесе одлука дека тој му припаѓа на Камбоџа, што не беше прифатено од Тајланд.
XS
SM
MD
LG