Достапни линкови

Чеченскиот лидер и се заканува на Русија


Чеченскиот лидер Доку Умаров
Чеченскиот лидер Доку Умаров поставил видео на интернет со предупредување до Русија дека ќе има уште една година на „крв и солзи“ доколку не се повлече од територијата на Северен Кавказ.
Во видеото кое вчера било постирано на исламски веб сајт не се спомнува бомбашкиот напад на московскиот аеродром Домодедово во која 36 лица загинаа. Умаров се залага за независност на Кавказ од Русија и влада контролирана од исламскиот шеријатриски закон.
XS
SM
MD
LG