Достапни линкови

ЕУЛЕКС бара докази од Марти за тврдењата во извештајот


Швајцарскиот европарламентарец Дик Марти
Мисијата на ЕУ на Косово ЕУЛЕКС му испратила две писма на Дик Марти во кои се бара од известувачот на Советот на Европа да достави докази за нелегалната трговија со човечки органи во Косово. Според потпаролот на Европската комисија извештајот на Марти е сериозно прифатен од Унијата, но документот може да има ефект само ако бидат претставени соодветни правни аргументи.
XS
SM
MD
LG