Достапни линкови

Португалскиот претседател реизбран на функцијата


Португалскиот претседател Анибал Кавако Силва гласа на рефернендумот за декриминализација на абортусот во 2007 година
Португалскиот претседател Анибал Кавако Силва е реизбран на функцијата по првиот изборен круг, покажуваат официјалните резултати. Тој освоил околу 53 отсто од гласовите. Неговиот главен противкандидат, поетот Мануел Алегре освоил помалку од 20 отсто од гласовите на вчерашното гласање. На гласање излегле помалку од половина од регистрираните избирачи. Претседателот во Португалија нема големи овластувања и има повеќе церемонијална улога.
XS
SM
MD
LG