Достапни линкови

ЕТА прогласи прекин на огнот


Припадници на ЕТА
Баскиската сепаратистичка организација ЕТА прогласи прекин на вооружената борба за независност на тој регион од Шпанија, но не соопшти дали ќе го предаде оружјето, како што од неа бара шпанската влада.
Се уште нема реакција од властите со кои ЕТА во 2006 година направи мировен договор за прекин на огнот, но тој беше прекршен девет месеци по неуспешните разговори.
XS
SM
MD
LG