Достапни линкови

Екпслозија во коптска црква во Египет - 21 загинат


Egypt -- Egyptians transport the body of a Christian worshipper from the Al-Qiddissine (The Saints) church to an ambulance following an overnight car bomb attack on the church in the Egyptian port city of Alexandria on 01Jan11
Најмалку 21 лице загина при експлозија пред една коптска христијанска црква во Египет. Екплозијата се случи во градот Александрија.
Нападот доаѓа во време на растечките верски тензии во Египет, каде христијаните се 10 насто од вкупната претежно муслиманска популација во земјата.
XS
SM
MD
LG