Достапни линкови

Белорусија почна да ги ослободува приведените од протестите


Белоруските власти почнаа денеска да ослободуваат луѓе кои беа приведени по немирите на постпретседателските протести. До сега се пуштени на слобода 20 луѓе по 10 дневна мерка притвор, јавуваат новинските ахгенции. На протестите беа приведени над 600 демонстранти меѓу кои и 7 мина претседателски кандидати. Западните земји остро ги осудија иборите на кои победи Алексанадар Лукашенко и случувања на протестите по нив.
XS
SM
MD
LG