Достапни линкови

Почина поранешниот претседател на Венецуела


Поранешниот претседател на Венецуела, 88 годишниот Карлос Андрес Перес почина од срцев удар во болница во Мајами. Перес беше претседател на Венецуела од 1974 до 1979 година и меѓу 1989 и 1993 година. Перес последниве десетина години живеел во Мајами, додека венецуелската Влада барала да му се суди во земјата за улогата во крвавото задушување на немирите во 1989 година.
XS
SM
MD
LG