Достапни линкови

Авганистанска бунтовничка организација го поддржува планот за изградба на гасоводна мрежа


Припадници на бунтовничката организација Хезб-и-Ислами
Авганистанската бунтовничка фракција Хезб-и-Ислами соопшти дека ја поддржува изградбата на гасоводна мрежа низ Авганистан од Тукмениста до Индија и Пакистан.Во соопштението е наведно дека бунтовничката организација се пријавува доброволно да помогне во безбедносната заштита при изградбата на гасоводна мрежа вредна неколку милијарди долари. Месецов Авганистан, Туркеменистан, Пакистан и Индија потпишаа прелиминарен договор за изградба на „ТАПИ“ мрежата.
XS
SM
MD
LG