Достапни линкови

Руски имигрант осуден на 15 години затвор за кражба на „деловни тани“


Американскиот федерален суд денеска го осуди на 15 години казна затвор поранешен руски програмер во американскиот гигант „Голдман Сач“ Сергеј Алејников поради кражба на деловни тајни и транспот на украден имот. Станува збор за руски имиграднт кој бил вработен во фирмата од каде украл деловни информации и софтвер кој се користи за вискофрекфентно тргување. Судскиот процес привлече голем интерес во јавност поради тоа што спаѓа во се уште недефенирана правна област. Софтверот им помага на вработените на фирмите во Вол Стрит да тргуваат со акции на различни пазари користејќи го моменталниот диспаритeт на цените.
XS
SM
MD
LG