Достапни линкови

Викиликс е хакнат?


Интернет страницата Викиликс соопшти дека е под сериозен софтверски напад и дека никој не може да пристапи на порталот. За денеска основачот на интернет страницата Викиликс Џилиан Асанж најави објавување на нови тајни документи на Стејт Департментот на исклучиво чуствителни и важни теми за многу земји надвор од САД. Претходно Стејт Департментот го предупреди Викиликс дека доколку ги објави новите тајни документи ќе го изложи на ризик животот на „безброј“ луѓе, ќе ги загрози глобалните антитерористички операции и односите на САД со сојузниците..
Правниот советник на Стејт Департментот Харолд Кох во писмо до основачот на интернет страната истакнува дека САД нема да соработува ниту да преговара со Викиликс.
XS
SM
MD
LG