Достапни линкови

Таџикистан ја подржува борбата против терористите во Авганистан


Претседателот на Таџикистан Емомали Рахмон се сретна со својот авганистански колега Хамид Карзаи во Кабул.
По средбата Рахмон рече дека Таџикистан „ги подржува напорите за зајакнување на меѓународната анти-терористичка стратегија, борбата против екстремизмот и другите опасности и закани“.
Тие разговарале и за изградбата на автопат од Таџикистан до Пакистан преку Авганистан. Се разговарало и за безбедноста на меѓусебната граница, како и за борбата против трговијата со дрога.
XS
SM
MD
LG