Достапни линкови

Русија да помогне околу Придњестровие


Министрите за Европа на Романија, Велика Британија и Германија оценија дека има европска иднина за Молдавија и ја повикаа Русија да помогне во решавањето на конфликтот во сепаратистичката област Придњестровие, односно Траснистрија.
Во молдавската сепаратистичка област се уште има распоредено руска војска, иако Русија се обврза да ја повлече.

XS
SM
MD
LG