Достапни линкови

Меѓународната заедница задоволна што се одржаа изборите во Авганистан


Генералниот секретар на ОН Бан Ки-Мун, им честита на Авганистанците за учеството на парламентарни избори и ги пофали гласачите за нивната храбрости и решителност. Тој изјави дека изборите се одржаа и покрај многуте безбедносни предивици и ги осуди насилствата. И шефот на НАТО Андeрс Фог Расмусен гo поздрави тоа што Авганистанците излегоа да гласаат и покрај насилството. Според податоците на изборната комисијата, на избори излегле 3 милиони и 600 илјади гласачи во 4632 изборни места.
XS
SM
MD
LG