Достапни линкови

Иранката осудена на смрт со каменување го призна делото


Иранката осудена на смрт со каменување заради прељуба, во интервју на иранскaта државна телевизијa го призна делото. Нејзиниот случај ја шокираше меѓународната јавност и го сврте вниманието кон нејзиниот случај. Таа призна и дека со човекот со кој била во врска го убиле нејзиниот сопруг. Претходно таа негираше дека извршила прељуба. Се уште е нејасно дали исповедувањето било вистинско или таа била мачена и принудена да го признае делото јавно. Од Комитетот за стопирање на каменувањето, телевизиското интервју го нарекле „отровна пропаганда“.
XS
SM
MD
LG