Достапни линкови

Бразил нуди азил за Иранката осудена на смрт


Бразилскиот претседател Луиз Инацио Лула да Силва понуди да обезбеди засолниште во Бразил за жената која е осуден на смрт во Иран заради прељуба. Да Силва испратил порака до иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад , ако жената им преставува проблем во државата, Бразил да и понуди политички азил .САД, ЕУ и меѓународните групи за човекови права, повикуваат Иран да на ја егзикутира жената. Врските меѓу Бразил и Иран се зацврстени, осбено откако Бразил застана на страната на Турција во барањето решение за нуклеарната програма на Техеран.
XS
SM
MD
LG