Достапни линкови

Воената вежба на САД и Јужна Кореја досега без инциденти


Заедничката воена вежба што во Јапонското море ја одржуваат Соединетите држави и Јужна Кореја трае веќе 4 дена , но и покрај тензиите со Северна Кореја , досега се поминува без инциденти. На вежбата учествуваат 20 воени бродови, 8.000 луѓе од двете страни и воени авиони. САД и Јужна Кореја на зедничка вежба се одлучија по иницидентот во март кога потона јужнокорејски брод, за кој западните сили ја обвинуват Северна Кореја, но Пјонгјанг негира дека е вмешан во инцидентот.
XS
SM
MD
LG