Достапни линкови

Вестервеле - Мислењето на Судот за Косово е уникатна одлука


Германскиот министер за надворешни работи Гуидо Вестервеле изјави дека мислењето на Меѓународниот суд дека косовската декларација е легална е уникатна одлука која не прави преседан за другите сепаратистички движења во светот.
Тој ова го изјави во Кипар, кој е една од 5 те земји на Европската Унија која не го призна Косово. Островот е поделен на меѓународно признатиот грчки дел и на турскиот северен Кипар признат само од Турција.
XS
SM
MD
LG