Достапни линкови

Нови штрајкови во Грција


Атинскиот суд го прогласи за незаконски за утре закажаниот 24-часовен штрајк на вработените во атинското метро. Но и покрај тоа неговите организатори најавуваат оти тој ќе се одржи, во знак на протест против владините мерки за заживување на економијата.
За задутре штрајкови најавија и полицајците, пожарникарите и вработените во крајбрежната стража. Тие ќе штрајкуваат како знак на незадоволство од нацрт-законот за реформи во системот за социјално осигурување.
XS
SM
MD
LG