Достапни линкови

Сејдиу:Белград да се дистанцира од инцидентите во Косовска Митровица


Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу побара денеска од Белград да се дистанцира од оние кои ги предизвикаа тензиите во Северно Косово, и ја повика ЕУ да ја обврзе евроинтеграцијата на Србија со нејзината политика кон Косово. Според Сејдиу , Белград се обидува инцидентите во Косовска Митровица да ги престави како последица од прогласувањето независност на Косово. Србија издејствува Меѓународниот суд да се произнесе за законитоста на објавувањето на независноста на Косово . Ставот на Судот се очекува во наредните седмици.
XS
SM
MD
LG