Достапни линкови

САД прифатија помош за чистење на Мексиканскиот залив


Американските власти соопштија дека ќе ја прифатат понудата на 12 земји за помош при чистењето на нафтата која истече од платформата на Бритиш Петролеум во Мексиканскиот залив. Понудата за техничка подршка е прифатена од две групи од кои едната е од ЕУ. Во екплозијата на платформата во Април загинаа 11 работници а истекувањето на нафтата предизвика најголемо загудвање во историјата на САД.
XS
SM
MD
LG