Достапни линкови

Балтичките земји од ЕУ ќе формираат слободна поморска зона


Министерот за надворешни работи на Естонија, Урмас Пит изјавил дека земјите членки на Европската Унија кои излегуваат на Балтичкото море треба да ги намалат царинските контроли меѓу себе за да се зајакне слободната трговска зона . Пит изјавата ја дал по средбата со својот Фински колега Александар Стуб. Во зоната учестуваат Естонија, Финска, Латвиа, Литванија, Полска, Германија, Данска и Шведска како и Русија уако не членка на ЕУ.

XS
SM
MD
LG