Достапни линкови

Ако СДСМ има решение за спорот со името, нека го каже


Бранко Црвенковски и СДСМ нека излезат и јавно нека кажат кое е нивното решение за спорот со името, изјави премиерот Никола Груевски. Црвенковски изјави дека ако до ноември не се реши спорот, ќе биде потреба нова политичка сила која ќе го реши, па затоа Груевски повика СДСМ да каже ако нешто договориле, ако нешто планираат и ако има нешто што е тоа. Премиерот изјави дека ако се оди по било која цена да се реши спорот, тоа тие можа да го направат и сега. Власта врши постојани консултации со медијаторот Метју Нимиц и се надева дека разговорите ќе резултираат со предлог кој што би бил прифатлив за двете страни, додаде Груевски.
XS
SM
MD
LG