Достапни линкови

Во Нагорно Карабах загинале 4 ерменски војници


Четири ерменски војници загинале денеска во насилства во Нагорно Карабах, област во Азербејџан во која живеат претежно Ерменци. Во насилствата биле повредени уште четири војници . Нагорно Карабах е под воена контрола на Ерменија и прогласи независност после војната која с еводеше од 1988 до 1994-та, во која загинаа 30 илјади луге. Меѓународната заедница не ја признава независноста на таа област.
XS
SM
MD
LG