Достапни линкови

Азербеџан ќе го зголеми извозот на нафта и гас


Претседателот на Азербеџан, Илхам Алиев на меѓународната конференцијата во Баку за искористување на нафтата и гасот од Каспиското море изјави дека неговата земја ќе произведе околу 52 тони нафта и 30 билиони кубни метри гас оваа година. Алиев рече и дека по иницијатива на Русија и Европската унија Азербеџан во наредните пет до шест години планира преку гасоводите да извезува повеќе нафта и гас. Американскиот специјален претставник за евроазиска енергија Ричард Морнингстар, кој беше присутен на конференцијата изјави дека ваквиот чекор на Азербеџан ќе помогне во подобрување на енергетската безбедност на потрошувачките земји.
XS
SM
MD
LG