Достапни линкови

Расмусен: Талибанците денес се посилни од било кога


Талибанците денес се посилни од било кога, рече денеска генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен, додавајки дека Алјансата очекува да постигне напредок во Авганистан до крајот на годинава. Расмусен додаде дека очекува „значајно придвижување на работите во текот на 2010 година“ по зголемувањето на бројот на војници и политичкиопт напредок во Авганистан. Првиот човек на НАТО дополни дека Алијансата ќе се погрижи за обезбедувањето на средбата на локалните лидери, закажана на втори јуни по иницијатива на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.
XS
SM
MD
LG