Достапни линкови

Поплави во централна Полска


Неколку илјади лица синоќа во централна Полска бегаа од поплавите откако Висла и покрај драматичните напори на илјадници војници , спасувачи и доброволци ги проби насипите. Евакуирани се околу 4000 лица, од кои 1150 деца, околу 5000 животни од околу 25 населби. Во најлоша варијанта се очекува да бидат евакуирани до 10 000 лица.
XS
SM
MD
LG