Достапни линкови

Поранешниот тајландски премиер има црногорски пасош


Црногорската полиција денеска соопшти дека поранешниот тајландски премиер Таксин Шинаватра кој е обвинет за корупциски афери се наоѓа во Црна Гора. Полицијата соопшти дека тој од Дубаи дошол во Црна Гора пред неколку дена и поседува црногорски пасош. Црногорските власти не објасниле како жител на Тајланд добил државјанство на балканска земја, пренесуваат новинските агенции. Шинаватра е симнат од власт пред неколку години со државен удар и оттогаш живее во странство за да избегне затворска казна.Неговите следбенициво Тајланд веќе неколку дена протестираат. Денеска демонстрантите пред домот на актиелниот премиер Абхисит Веџаџива, истурија шишиња со своја крв.
XS
SM
MD
LG