Достапни линкови

Турција - Престрелки со курдските бунтовници


Турските безбедносни власти соопштуваат дека еден војник загинал, а друг е ранет во напад од заседа на курдските бунтовници во југоисточна Турција. Забранетата Курдска работничка партија, од 1984 година води оружена борба за независност на Курдите кои се мнозинство во југоистична Турција.
XS
SM
MD
LG