Достапни линкови

Косор:Хрвaтска нема да распише предвремени избори


Во Хрвaтска годинава нема да се одржат предвремени парламетарни избори, бидејќи сo тоа би се забавиле преговорите за членство на земјата во Европска Унија.Ова го изјави хрватската премиерка Јадранја Косор денеска во Рим по средбата со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Бенедикт Шеснаестти.Таа додаде дека евентуалното распишување на предвремени парламетарни избори би довело до застој на преговорите, па затоа Хрватска не би смеела да си го дозволи тоа „во годината во која треба да ги заврши сите преговори“:
XS
SM
MD
LG