Достапни линкови

Тридневана жалост во Чиле


Властите во Чиле прогласија тридневна жалост за жртвите од разурнувачкиот земјотрес што ја погоди земјата на 27 февруари.Најмалку 450 луѓе загина од земјотресот додека цунамито што следуваше по него однесе уште 300 други жртви. Водените бранови и земјотресот со сила од 8,8 степени по Рихеровата скала, уништија стотици илјади домови и разни инфраструктурни објекти.
XS
SM
MD
LG