Достапни линкови

11 убиени во напад на милитанти на Филипини


11 луѓе биле убиени во напад на исламистички милитанти врз едно село на југот на Филипини. Воени претставници соопштија дека околу 70 припадници на групата Абу Сајаф, блиска до Ал Каеда, упаднале во селото и убивале цивили и им ги палеле куќите. Овој инцидент се смета за најкрвав напад на милитантите на Филипините од 2001-ва година.
XS
SM
MD
LG