Достапни линкови

САД ги отфрлија обвинувањата од Иран


Официјален Вашингтон ги отфрли обвинувањата дека САД поддржувал сунитска група бунтовници во Иран. Иранскиот министер за разузнавање Хејдар Мослехи претходно изјави дека лидерот на бунтовничката група Јундолах, Абдолмалек Риги бил во американска воена база неколку часа пред да биде уапсен од иранските власти. Во изјава за Радио Фрада, иранскиот сервис на Радио Слободна Европа, портпаролот на Белата куќа Џон Саливан ги нарече иранските обвинувања апсурдни.
XS
SM
MD
LG