Достапни линкови

Помирување меѓу палестинските организации Хамас и Фатах?


Прогонетиот лидер на Хамас, Халид Мешаал оцени дека помирувањето со ривалската палестинска организација Фатах е на повидок и го повика Египет да биде домаќин на средбата на која треба да се постигне договорот.
Договорот за помирување требаше да биде потпишан во Каиро. Египет на два пати го одложува планираното потпишување, поради длабоки поделби меѓу исламистичкото движење Хамас и секуларното Фатах.
XS
SM
MD
LG