Достапни линкови

Бан ки Мун во недела на Кипар


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун планира да го посети Кипар во недела, во обид да ги потикне мировните разговори меѓу грчките и кипарските Турци за обединување на островот. Грчкиот дел на Кипар е член на Европската унија од 2004 година. Правото на вето ги оптоварува односите со Турција која е членка на НАТО. Како што е познато, турските сили извршија инвазија на Кипар во 1974 година по грчкииот државен удар по што дојде до поделба на островот на грчки и турски дел.
XS
SM
MD
LG