Достапни линкови

НАТО ќе испраќа залихи во Авганистан преку Казахстан


Казахстан ќе му дозволи на НАТО да испраќа залихи преку неговата територија на меѓународните сили во Авганистан. Генералниот секретар на алијансата Андрес Фог Расмусен соопшти денеска дека врската од Европа до Авганистан, преку Русија, Казахстан и Узбекистан ќе им биде алтернатива за главната преку Пакистан, која е цел на нападите на милитантите. Воените официјални лица на НАТО денеска се сретнаа во Брисел да разговараат за ситуацијата во Авганистан.
XS
SM
MD
LG